Owocowa Kraina >> Słodkie owoce, które warto dodać do codziennej diety

Słodkie owoce, które warto dodać do codziennej diety

Owoce są prawdziwą skarbnicą substancji odżywczych. Ich największą zaletą jest fakt, że są równocześnie zdrowe, smaczne oraz niskokaloryczne. Powinny stać się więc obowiązkowym składnikiem codziennej diety. Mogą je spożywać wszyscy, w tym osoby odchudzające się oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Oto przykłady słodkich owoców, które powinny towarzyszyć nam każdego dnia.

Dobro polskich sadów

Kiedy mówimy o polskich owocach, jako pierwsze na myśl przychodzą nam oczywiście jabłka. Większość ich gatunków w smaku jest bardziej kwaśna niż słodka, stanowią one jednak doskonałą bazę do wypieków oraz zdrowych przekąsek. Wystarczy, że biały cukier z przepisu zastąpimy zdrowszym zamiennikiem, jak na przykład miód. Obok jabłek w polskich sadach królują także gruszki. Są one dużo słodsze, zawierają ponadto niezwykle cenne pierwiastki – jod oraz bor, które usprawniają pracę naszej tarczycy oraz mózgu.

Owoce jagodowe

Kolejna grupy słodkich owoców to te z rodziny jagód. Do najpopularniejszych zaliczamy truskawki, których smak zadowoli absolutnie każdego. Nie bez powodu to właśnie one najczęściej są wskazywane jako najsmaczniejsze owoce dostępne na naszym rynku. Poza truskawkami chętnie spożywamy także maliny oraz borówki amerykańskie. Jedyną słabą stroną tej grupy owoców jest ich sezonowość. Zimą możemy jednak spożywać je w wersji mrożonej, jako dodatek do koktajli, lub pod postacią dżemów i innych przetworów.

Egzotyka na talerzu

Komponując codzienne posiłki, nie zapominajmy również o słodkich owocach z importu. Ich wartości odżywcze również należy docenić. Na uwagę zasługują chociażby bogate w potas banany. Możliwości ich podania są nieskończone. Poczynając od przekąski w formie surowej, przez zamiennik jajek w cieście, po przepyszne nadzienie do naleśników. W tej kategorii warto wymienić także kiwi, a przede wszystkim ich żółtą odmianę, która jest dużo słodsza w smaku od bardziej spopularyzowanego gatunku zielonego. Nie zapominajmy również o mango, które doskonale nadaje się do smoothie, oraz o soczystych ananasach.

Zamknij