Owocowa Kraina >> Jak zadbać o zdrowie swoich pracowników?

Jak zadbać o zdrowie swoich pracowników?

Coraz większa liczba pracodawców dostrzega związek między kondycją psychofizyczną pracowników a efektywnością działania organizacji. Przekłada się to na rosnącą popularność programów prozdrowotnych.

Zdrowy pracownik to pracownik wydajny i efektywny, pełen energii i zapału do działania, a przede wszystkim – obecny w pracy i realizujący swoje zadania. Szacuje się, że wprowadzenie w firmie działań prozdrowotnych może zredukować absencję pracowników nawet o 70%. Jest zatem o co walczyć. Jakie działania może podjąć pracodawca w trosce o zdrowie swoich pracowników?

Pierwszym elementem programu prozdrowotnego w firmie jest najczęściej wprowadzenie pakietów medycznych. Zapewniają one łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej, skracają czas oczekiwania na wizytę i motywują do regularnych badań profilaktycznych, co pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych problemów ze zdrowiem. Równie popularne są karnety na zajęcia sportowe, które zachęcają do podejmowania aktywności fizycznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników biurowych, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy często mają zbyt mało ruchu, co przekłada się na ogólny stan ich zdrowia. Dobrym pomysłem jest też organizacja zajęć sportowych dla pracowników – nie tylko wpływają one pozytywnie na kondycję fizyczną, ale również integrują zespół.

Warunki w miejscu pracy

W pracy spędzamy kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Często wiąże się to z dużym napięciem i stresem, które mają bardzo negatywny wpływ na jakość naszego życia. Stąd programy prozdrowotne powinny obejmować również dbałość o komfort i higienę miejsca pracy. Coraz więcej firm decyduje się na utworzenie tzw. strefy relaksu, czyli miejsca, w którym pracownicy mogą odpocząć i zregenerować siły, a nawet, jeśli zajdzie taka potrzeba, urządzić sobie krótką drzemkę. Do dyspozycji mają oni nie tylko miękkie i wygodne kanapy, ale często również telewizor, gry video czy też głośniki odtwarzające muzykę relaksacyjną. Wszystko to ma służyć rozładowaniu stresu.

Pracodawcy mogą również kształtować odpowiednie nawyki żywieniowe pracowników, chociażby poprzez wprowadzenie zdrowych, zbilansowanych posiłków w firmowej stołówce. Mogą również zapewnić im codzienną dawkę witamin, zamawiając kosz owoców z dostawą do firmy – świeży owoc jest zdecydowanie lepszym pomysłem, niż kolejna niezdrowa przekąska, a przy tym stanowi doskonały zastrzyk energii.

Firmy, w których funkcjonują programy prozdrowotne, zyskują nie tylko na lepszej efektywności pracowników i obniżeniu kosztów związanych z ich absencją, ale również mogą liczyć na większą ich lojalność i wzrost identyfikacji z firmą. Są też lepiej postrzegane na zewnątrz i łatwiej im przyciągnąć potencjalnych kandydatów do pracy, którzy coraz większą wagę przywiązują do dodatkowych benefitów oferowanych przez pracodawców.

Zamknij