Owocowa Kraina >> Czy brzoskwinia posiada właściwości lecznicze?

Czy brzoskwinia posiada właściwości lecznicze?

Nie od dziś wiadomo, że warzywa i owoce w umiarkowanej ilości stanowią jeden z najważniejszych elementów diety człowieka. Zdrowy tryb życia opiera się w dużej mierze właśnie na tych składnikach. Nie zawsze zwracamy jednak uwagę na to, jak dane warzywo czy owoc wpływa na nasz organizm. Czy brzoskwinia rzeczywiście posiada właściwości lecznicze?

Ulubieniec wśród owoców

Okrągła, soczysta brzoskwinia to ulubiony przysmak wielu miłośników owoców. Jest słodka, soczysta, a zarazem niskokaloryczna – ta ostatnia cecha szczególnie uszczęśliwia owocowych łasuchów. Dodatkowo, jest skarbnicą składników odżywczych. Cały alfabet witamin? Dla brzoskwini to normalne. Witamina A, B2, B3, B6, C, E, K… do wyboru, do koloru. Do tego można dołączyć jod, cynk, magnez oraz sód.

Brzoskwinia jako lekarstwo

Brzoskwinia – właściwości lecznicze tej rośliny są tak różnorodne, że z pewnością na każdego zadziałają pozytywnie. Przede wszystkim, jest lekkostrawna i posiada sporą ilość błonnika, dzięki czemu jest idealna dla osób cierpiących na zaparcia.

Stworzona jest aż w 90% z wody – to sprawia, że doskonale oczyszcza organizm z toksyn czy szkodliwych produktów przemiany materii. Dodatkowo wspiera nerki oraz jest moczopędna, więc rozwiązuje problemy z układem moczowym.

Bor występujący w tych owocach nie jest przypadkowy – wspomaga on produkcję estrogenów, więc brzoskwinia sprzyja walce z osteoporozą i ma dobry wpływ na kości.

Anemia i cukrzyca – w tych przypadkach brzoskwinia również znajdzie swoje zastosowanie. Zwiększa produkcję czerwonych krwinek, więc będzie wybawieniem dla osób chorujących na anemię. Dla cukrzyków natomiast świeża brzoskwinia może być bez problemu przysmakiem w codziennej diecie. Nie dość, że nie zawiera wielu kalorii, to ma także niski indeks glikemiczny, więc nie wywoła problemów z poziomem cukru.

Brzoskwinia jest też świetnym dodatkiem do diety dla ciężarnych. Kobiety w ciąży powinny zażywać kwas foliowy, który znajduje się także w tym owocu. Ponadto, brzoskwinie działają korzystnie na rozwój kości, chrząstek i żył u dziecka.

Jeden niepozorny owoc, a tak wiele zastosowań i korzystnych właściwości. Warto dodać brzoskwinie do swojej diety, aby cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Zamknij